Maliyetleri Düşürme Advance compress

Table compress yöntemi oracle 9i r2 den beri olan bir yöntemdir. Bu yöntemi bulk operasyonlarda kullanmabiliyorduk.
DML Performans için olumlu bir katkısı olduğunu söylemek oldukça güçtür. daha çok read only datalar için düşünebiliriz. fakat tabiki büyük sorgularda daha az IO neden olması ve buffer cache daha ideal kullanması son derce önemlidir.
Sıkıstırma özellikleri tablo ve partition seviyesinde yapılabiliyordu.
Advanced Compress özeliği ise 11g ile beraber gelmiştir.Bu özellik sayesinde Structred datayı unstructered datayı,backup datalarını ve network datalarını sıkıstırmamız mumkundur.
Böylece maliyetlerimizin ve kullanmak zorunda olduğumuz kaynaklarada azalma mümkündür.

Yerden kazanmak.memeoryden kazanmak ve network hattından kazanmak son derece kolay hale gelecektir.

Su anda ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında

Yer olarak en az 3 katı bir kazanç

Table scan durumlarında 2.5 katı bir kazanç

DML permossında ise %5in altında bir kötüleşme mümkündür. Buda bize artık günümüzde OLTP sistemlerde bile tablolarımızı sıkıstırma yapabileceğimiz anlamına gelmektedir.

Securefiles üzerinde getirilen deduplicate özelliği sayesinde Duplicate dataların tek fiziksel kopyası saklanması mumkundur. LOB dataların yeni türü olan securefile nın bu özelliği oldukça önemlidir.

Tablo partition ve sub partition seviyesinde uygulanabilir. Yazma ve kopyalama operasyonlarında inanılmaz performans artısı sağlar.

Data pump Compress özelliği sayesinde metadata compress özelliği zaten 10gde vardı. Biz şimdi 11g veri tabanında hem metada hemde data kısmında sıkıstırma yapabiliyoruz.

Rman de sıkıstırma algoritması değiştirilmiş ve %40 daha iyi bir sonuc alınmıştır.En önemlisi ise recovery sırasında decompress gerektirmemesidir.Disk ve tape içinde kullanılabilir.

Özetlemek gerekirse

-Büyük tabloları(taransaction yada warehouse)
-Bütün data tiplerini
-İnanılmaz okuma performası(full table scan)
-Ve 2ile 4 katı yer kazancı compress neden tercih etmemiz gerktiğinin göstergesidir.

About oracledocuments

Zekeriya Beşiroğlu, It joined the Bilginc IT Academy in July 2000. In the meantime, the Oracle Education, Oracle Data Base Management System and Oracle Internet Technologies, Oracle development technologies such as the training of Oracle products is responsible for training as consultants. During this task, since 1 April 2008 with 293 Oracle training in total, in 2150 Oracle customers successfully submitted. Oracle 10g New York in November 2002 have received training and education in Turkey was the first time the consultants. 20 April 2008 on education in Turkey 11g is the first who was a consultant. Oracle Real Application Cluster Expert advisor is certified is the first . Http://zekeriyabesiroglu.blogspot.com and Http://www.oracleforum.info owner and manager of the site. Its own has more than one hundred articles. In addition, creation and improvement of training materials are also related to work. Oracle products are used, database management and reporting Academy eruditely It also is working on. From the date of 1 January 2009 will continue to work as the Technical Director
This entry was posted in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s