Oracle yeni backup yöntemleri:Oracle Secure Backup

Oracle secure backup suanda en ust duzeyde tape data korumasını en dusuk maliyette uygulayabilen aractir. Tape backup yöntemleri arasında en hızlı olanı olarakda karsımıza cıkar.
Sadece oracle filelarını değil butun Operating sistem dosyalarınında backupını alabilir.
Merkezi bir yönetim sunmantadır.Client server mimarisinde LAN,SAN ve WAN backup ve geri donme islemlerini yapabiliriz.
Oracle enterprise manager console entegredir.Politika bazlı calısabilir.Media cihazlarını destekler.
Oracle database 9i ve sonrasının yedegini alabiliriz.Kurarken üc secenegimiz vardır.
1-administrator server
2-Media server
3-client

Administrator serverlar backup catalogumuzu üzerinde barındırırlar.media serverlar ise cihazları bagladığımız makinalara yaptıgımız kurulumdur. Yedeği alanacak makinalara ise Client kurulumu yapıyoruz.
Uc tane yonetim ekranı vardır.
Enterprise manager,Web tool ve OBTOOL olmak uzere.Full incremental ve archivelog yedeklerini destekler.Ayrıca 10g ile birlikte kullanmaya basladıgımız Flash recovery area nın yedeğini tape alabilmesi en önemli artılarındandır.

Backup recovery area komutu rmanden alınabilir. User seviyesinde guvenlik kontrolu,iki yonlu otonkikasyonyon ve Sifreleme yontemleride baslıca guvenlik konusundaki kullanımlarıdır.

Kısacası daha hızlı daha guvenli ve rman ile tam entegre ve gerekirse O/S dosyalarımızın bile yedegini alabilecegimiz bir ürün diyebiliriz.

About oracledocuments

Zekeriya Beşiroğlu, It joined the Bilginc IT Academy in July 2000. In the meantime, the Oracle Education, Oracle Data Base Management System and Oracle Internet Technologies, Oracle development technologies such as the training of Oracle products is responsible for training as consultants. During this task, since 1 April 2008 with 293 Oracle training in total, in 2150 Oracle customers successfully submitted. Oracle 10g New York in November 2002 have received training and education in Turkey was the first time the consultants. 20 April 2008 on education in Turkey 11g is the first who was a consultant. Oracle Real Application Cluster Expert advisor is certified is the first . Http://zekeriyabesiroglu.blogspot.com and Http://www.oracleforum.info owner and manager of the site. Its own has more than one hundred articles. In addition, creation and improvement of training materials are also related to work. Oracle products are used, database management and reporting Academy eruditely It also is working on. From the date of 1 January 2009 will continue to work as the Technical Director
This entry was posted in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s